Historia biblioteki

Utworzono dnia 16.07.2015

    Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie została utworzona na mocy Uchwały Gminnej Rady Narodowej w 1948 roku.

Pierwszą bibliotekarką była Elfryda Czudek-Hławiczka, która pracowała 6 lat. Księgozbiór w tamtym okresie w ogromnej większości pochodził z darów społeczeństwa. Biblioteka znajdowała się w Urzędzie Gminy.

w 1954 roku kierowniczką biblioteki została Anna Noga, która na tym stanowisku przepracowała dwadzieścia cztery lata. Księgozbiór został sklasyfikowany i wpisany do ksiąg inwentarzowych. Działalność biblioteki była wielokrotnie nagradzana w konkursach na najlepszą bibliotekę wiejską. Organizowano wiele spotkań autorskich, konkursów czytelniczych i pogadanek.

W 1977 roku połączono księgozbiory Biblioteki Gminnej i biblioteki działającej przy Cementowni "Goleszów". Bibliotekarzem biblioteki zakładowej przez czternaście lat była Helena Mróz. Po połączeniu księgozbiorów bibliotekę przeniesiono do budynku Cementowni "Goleszów", gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego. Kierowniczką pozostała Anna Noga.

Od 1979 roku do chwili obecnej kierownikiem, a później dyrektorem jest Alicja Danel-Ozga. Od 1983 roku pracownikiem biblioteki jest Krystyna Pinkas.

Najwcześniej, bo już w 1935 roku, powstała biblioteka w Puńcowie. Podobnie jak w Goleszowie, książki początkowo były darami mieszkańców. W czasie wojny działalność tej placówki została przerwana i wznowiła swą działalność w 1945 roku jako Biblioteka Macierzy Szkolnej. Od początku kierownikiem i organizatorem biblioteki był Władysław Więcław, który spisał dzieje biblioteki i księgozbioru w kronice. Kronika ta w formie rękopisu znajduje się w filii GBP w Puńcowie.

Od 1980 roku pracę bibliotekarki w Puńcowie rozpoczęła Helena Maciejowska, która przepracowała w tej placówce dwanaście lat. Potem kolejno pracowały w bibliotece Ewa Lazar-Bujok i Janina Welszar. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku bibliotekarza Elżbieta Welszar-Przybyła.

Biblioteka Publiczna w Cisownicy powstała w 1967 roku. Kierowniczką została Helena Wisełka, która pracowała na tym stanowisku przez dziewięć lat. Póżniej pracowały w bibliotece kolejno Halina Sikora i Anna Szturc. Od wielu lat do chwili obecnej bibliotekarką jest Halina Oreł.