Historia biblioteki

HISTORIA GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W GOLESZOWIE

Gminna Biblioteka Publiczna w Goleszowie została utworzona na mocy uchwały Gminnej Rady Narodowej w 1948 roku. Pierwszą bibliotekarką była Elfryca Czudek-Hławiczka, która pracowała w bibliotece przez sześć lat. W tamtych latach większość księgozbioru to głównie dary społeczeństwa.

W 1954 roku kierowniczką biblioteki została Anna Noga, która przepracowała w tej placówce dwadzieścia cztery lata.  Księgozbiór został sklasyfikowany i wpisany do ksiąg inwentarzowych, a biblioteka wielokrotnie była nagradzana w konkursach na najlepszą bibliotekę wiejską.

W 1977 do zasobów biblioteki został włączony  księgozbiór biblioteki  zakładowej przy  Cementowni Goleszów, którą przez czternaście lat kierowała Helena Mróz.

Od 1979 roku dyrektorem GBP w Goleszowie była Alicja Danel-Ozga, a na stanowisku bibliotekarza od 1983 roku pracowała Krystyna Pinkas. W roku 2022 pełnienie obowiązków dyrektora przejęła Żaneta Haratyk. W 2023 roku dyrektorem została Marta Studnicka-Zychewicz, a na stanowisku bibliotekarza pracują Grażyna Brachaczek, Żaneta Haratyk oraz Agata Wawrow.

FILIA W PUŃCOWIE

Najwcześniej, bo już w 1938 roku, powstała biblioteka w Puńcowie. W  czasie wojny działalność placówki została przerwana i wznowiona ponownie w 1945 roku jako biblioteka Macierzy Szkolnej. Od początku istnienia biblioteki kierownikiem i organizatorem został Władysław Więcław, który spisał dzieje biblioteki w kronice.

Od 1980 roku w bibliotece w Puńcowie rozpoczęła  pracę Helena Maciejowska. Od 1989 roku, przez dwadzieścia trzy lata, odpowiedzialna za księgozbiór i wypożyczenia była Janina Welszar. Obecnie bibliotekarzem filii w Puńcowie jest Elżbieta Welszar-Przybyła.

FILIA W CISOWNICY

Gminna Biblioteka w Cisownicy powstała w 1967 roku. Jej kierowniczką została Halina Wisełka, które pracowała przez dziewięć lat. Później w bibliotece pracowały kolejno Halina Sikora i Anna Szturc oraz Halina Oreł. Obecnie na stanowisku bibliotekarza w filii w Cisownicy zatrudniona jest Izabela Wenglorz.